Какво знаете за 8-ми март? Може би за Вас това е поредната дата от календара, на която не обръщате внимание или я намирате за идеален повод да зарадвате дамите в живота си.
Няма значение каква е гледната Ви точка – дали празнувате или не, откривате вдъхновение в международния ден на жената или българския празник на майката. Това е повод, който Ви дава възможност да отпразнувате силата, смелостта и красотата на жените. Да почетете тяхната роля – като майка, дъщеря, съпруга, приятелка, колежка или мечтател.
Затова и ние – от Еlegantz.bg, вярваме, че 8-ми март е ден, на който всеки може да си припомни, че нежността и устойчивостта могат да вървят ръка за ръка. В тази статия ще Ви разкрием малко повече за този празник и как е успял да промени света около нас.
Какво е значението на Деня на майката?
Да бъдеш майка е най-красивото и емоционално събитие в живота на всяка жена. Това е много повече от задължение или мисия, в която тя влага безусловната си любов, грижа и саможертва. Майчинството може да бъде извор на безкрайна радост, но и на голяма отговорност, изискваща търпение и сила.
Затова много деца споделят, че техните майки са най-голямата им опора – човекът, който е винаги до тях и ги подкрепя във всяко начинание. Безценен учител, който ги напътства през предизвикателствата и трудностите на живота и винаги е до тях. Без да очаква нещо в замяна, готов да ги дари с безусловната си обич и подкрепа.
И, докато в много държави по света на 8-ми март се чества Международния ден на жената, в България по време на социалистическия период се утвърждава празника на майката. Това се дължи най-вече на промяната на женската роля в обществото и семейството.
След края на Втората световна война, правителството активно започва да насърчава жените да оставят домакинските задължения и да започнат да участват дейно в другите сфери на живота. За кратко време те намират своето място в икономиката, образованието и дори в политиката.
Въпреки че са признати за равноправен член на обществото, допринасящ за социалния напредък, социалистическият режим продължава да подкрепя майчинството. Затова и утвърждавайки 8-ми март като ден на майката, правителството се опитва да подчертае нейната роля. Целта им е да възпитат децата, че дори пораснали дължат уважение и признателност към саможертвата, която са направили за тях.
Значението на този ден се крие в напомнянето, че майчината обич е безценна и заслужава да бъде почитана не само веднъж в годината, а всеки ден.
През 90-те години, въпреките промените, тази традиция се запазва и на 8-ми март продължава да се празнува, почита и изразява благодарност към майките. На този ден, всички деца и възрастни правят малки жестове, за да зарадват най-скъпите жени в живота си.

Каква е историята на Международния ден на жената?
Както вече Ви споделихме в предишните статии – този празник се отбелязва в много страни по света. Това е ден, който почита дамите и признава техните постижения. Без да се вземат предвид разделенията, независимо дали са национални, етнически, езикови, културни, икономически или политически.
Можем да кажем, че истинският произход на международния празник може да бъде проследен до две важни исторически събития – в Северна Америка и в Европа.
Всичко започва на 8-ми март 1909 година в САЩ, когато хиляди жени, работещи в текстилната индустрия излизат на протест в Ню Йорк. Исканията им били свързани не само с по-високо заплащане, а и да получат по-добри условия на труд и право на глас. Смелостта и желанието им за промяна е толкова силно, че впоследствие се превръщат в символ на борбата за равноправие. Така поставят основите на промяната, която завладява целия свят.
Желанието на дамите да бъдат признати и да получат равни условия на труд, достига и до Европа. В множество страни, все повече започва да се говори за тяхната роля в различни сфери на живота – икономическа, социална и политическа.
През 1910 година Клара Цеткин – германска политическа активистка, участва в Международната конференция на работещите жени в Дания. На нея не само се обсъжда равенството и социалната справедливост, а тя предлага 8-ми март да бъде официален празник на жените по целия свят.
Година по-късно празникът започва да се чества в различни държави, а след Октомврийската революция в Русия през 1917 г. става официален в социалистическите страни.
Така 8-ми март постепенно се утвърждава като ден на борбата за женски права, а в България – и като Ден на майката, който остава част от традициите и до днес.
А Вие, какво празнувате на 8-ми март?
Споделете с нас в коментарите и не пропускайте да разгледате нашия онлайн магазин. В него ще откриете интересни подаръци, сувенири и материали, за да изработите най-красивите аранжировки за 8-ми март.
Поръчайте ги още СЕГА или се свържете с нас на телефон: 0700 19 112.