Търсене
Общо: 0,00 лв.
Какви са обичаите за Цветница?

Какви са обичаите за Цветница?

Нямате търпение да се насладите на пролетта и разцъфващата природа? А знаете ли, че наближава един от най-значимите български празници?

Точно един ден след Лазаровден, Цветница е вплетен не само в християнството, а и е дълбоко вкоренен в българската народна култура. Познат под много имена като Цветна неделя и Връбница, този празник е изпълнен с радост и благодат. Още в миналото е имал силна символика, свързана с природата и възраждането на живота. 

А знаете ли, че днес са запазени много от обичаите, с които се отбелязва? В тази статия ние, от Елеганц бг, ще Ви запознаем с част от тях. 

Кога се отбелязва? 

Можем да кажем, че Цветница е един от най-важните народни празници, който е обвързан с православното християнство. Неговата дата е подвижна, но винаги се отбелязва в седмицата преди Великден и е неделята след Лазаровден.

Смята се, че е част от подготовката за Възкресение Христово. Затова носи специално значение не само за православните, а и за католиците и протестантите. 

Откъде произлиза традицията?

Този празник е свързан със събитията, описани в Библията – влизането на Иисус Христос в Йерусалим и посрещането му от тълпата с палмови клонки и цветя. Припомнят се не само събитията, свързани с неговото страдание, разпятие, смърт и възкресение, а и всички добри дела, които е направил. Затова Цветница символизира началото на Страстната седмица – период от даващ важен урок на вярващите за мир, смирение и доброта. 

Какви са обичаите за Цветница?


Според българската традиция на този ден, вярващите посещават църквата с цветя и върбови клонки. А малките деца изработват от тях венци, които се закачат на вратите и прозорците на домовете им, за да предпазят цялото им семейство от болести и зло. 

Кои има имен ден на Цветница?

На този празник  имен ден празнуват всички, които носят имена, свързани с цветя и растения, както и тези, които са наименувани на свети личности, свързани с празника. Сред тях са:

  • Аглика, Биляна, Виолета, Върбан, Диляна, Елица, Калина, Маргарита, Ралица, Цветелина, Явор  и много други. 
  • Лазар и Лазарина – празнуват своя имен ден на Лазаровден, но също така се честват и на Цветница.

Кои български обичаи не бива да забравяте?

Съществува едно интересно вярване, че Цветница е денят, в който се „освобождават” душите на мъртвите. Това убеждение е разпространено предимно в Северна България. Хората смятали, че душите на починалите, които до този момент са били останали да оплакват своите живи потомци, продължават своя път на този празник. Затова още преди изгрев, жените се отправяли към гробищата, където извършвали редица ритуални действия. Палели огън на гробовете, за да осветят последния път на покойниците, поливали с вода и раздавали подавки. 

Днес, този обичай все още се изпълнява в някои от по-малките села в областта, въпреки че с времето някои от ритуалите са загубили своята първоначална сила и значимост.

На Цветница се изпълнява и един от лазарските обичаи, наречен Кумичене. Той започва рано сутринта, когато всички моми се обличат в своите одежди и отиват на реката. Всяка лазарка носи цветя, върбови клонки и малко хлебче („кукла”). Нареждат се край реката и започват да пеят обредни песни и да хвърлят във водата цветове и парчета от хляба. Ако китката или залъкът останат на мястото си и не потънат, скоро няма да ги споходи сватба. Но, ако потънат бързо, ще ги очаква скорошен годеж. 

Кои има имен ден на Цветница?


Момата чиято китка или „кукла”  се носи най-бързо по течението, се обявява за булката на Лазарките и всички я вземат на ръце и я носят по обратния път към селото. В определени райони има и различни обреди и ритуали като всеки се отличава със своята тържественост.

Например, в някои села момата, избрана за булка на Лазарките, може да бъде символично "изкупена" с дарове или храна от момците на селото или от родителите й. По този начин всички  я признават за център на празничната обредност. В други региони се провеждат допълнителни танци и песни, които подсилват ритуалната значимост на деня. 

Например - в източна България, на Цветница се изпълнява и обичаят „буенек”, отново само от момичета. В него се изпълняват характерни песни и танци с драматични мотиви, като две девойки влизат в ролята на булка и младоженец. 

А Вие готови ли сте да посрещнете този празник?

Споделете с нас в коментарите любимите си обичаи и не забравяйте, че в онлайн магазина ни ще откриете голямо разнообразие от материали за цветни аранжировки.

Поръчайте любимите си продукти онлайн или като се свържете с нас на телефон: 0700 19 112.



Добави коментар