Всяка пролет нежните му цветчета надничат над все още неразтопения сняг, за да предизвестят идването на пролетта. Естествените му местообитания са в умерените планински области на Европа, по поляните или шубраците до 1800 метра надморска височина. Отглежда се и в градините. Непретенциозно и много елегантно, кокичето е сред най-предпочитаните, за отглеждане, пролетни цветя. Но наред с декоративните си качества, то притежава и лечебни свойства.
Цветчетата съдържат дъбилни вещества, гликозиди и алкалоиди (галантамин, ликорин, тацетин, нивалидин), които подпомагат провеждането на нервните импулси, повишават тонуса на скелетната и гладката мускулатура, разширяват периферните съдове, понижават кръвното налягане и засилват функциите на различни центрове в организма. Блатното кокиче (Leucojum) е с най-високо съдържание на нивалин, но видът е защитен от Закона за биологичното разнообразие. Тези полезни свойства на кокичето са предпоставка за използването му като суровина във фармакологията.
У нас за пръв път активните му вещества са изолирани от учените Пасков и Иванова през 1956 година, а от 1958 година започва производството на препарата Нивалин, придобил световна известност с ефективните резултати при лечението на полиомиелит и детска церебрална парализа.
Продуктите, разработени на база екстракт от кокиче, са предназначени за лечение на неврит на седалищния нерв, радикулит и травматични увреждания на периферната нервна система. Фармацевтичните пррепарати се използват при проблеми, свързани с предозирането на миорелаксанти и импотентност. Прилагат се при мускулни дистрофии, церебрални парези, в рентгеновата диагностика и други. Терапията с медикаменти, съдържащи нивалин дава много добри резултати и при страдащите от болестта на Алцхаймер.
Въпреки високата си ефективност при лечението на редица сериозни заболявания, продуктите с екстракт от кокиче са противопоказни за страдащите от стенокардия, сърдечна недостатъчност, епилепсия и бронхиална астма.
Всички лекарства се приемат само след предписването им от лекар и под строг медицински контрол. Самолечението е недопустимо, тъй като може сериозно да застраши живота на болните. Особено опасно е предозирането на продуктите, съдържащи нивалин. Първите признаци за отравяне са: гадене, повръщане, коремни спазми, диария, спазъм на бронхите, брадикардия и нарушена сърдечна дейност. При появата на някой от изброените симптоми следва незабавно да се потърси медицинска помощ.
Интернет-пространството изобилства от рецепти за приготвянето на различни отвари от цветчетата и листата на кокичето. Въпреки посочените положителни резултати при лечението на горе изброените здравословни проблеми, поради силната токсичност на растението ПРИЕМЪТ НА ОТВАРИ И НАСТОЙКИ ОТ КОКИЧЕ Е ЗАБРАНЕН.
Това не се отнася за спиртния извлек, който е с външно приложение. За да се приготви са необходими около 100 свежи цветчета, които се отделят от дръжките, измиват се и се отцеждат. Поставят се в стъклена бутилка и се заливат с 1 литър домашна ракия (за предпочитане с по-висок градус). Съдът се затваря плътно и се поставя за 45 дни на тъмно и хладно място. Необходимо е всеки ден да се разклаща енергично. Течността се прецежда. Съхранява се в тъмна бутилка, при хладилни условия. Спиртният извлек се използва за разтривка при ставни болки, плексити и артрози. Успокоява болката на страдащите от шипове. За целта със спиртния извлек се прави компрес, който се поставя върху болезнения участък, върху който престоява 30 минути. Особено ефективна е разтривката с тинктурата, направена още при появата на първите признаци на настинка.
Полезните свойства на кокичето не се изчерпват с казаното дотук. Една от неговите съставки – лектин – е мощен инсектицид и се използва в производството на препарати за борба срещу пеперуди, молци, бръмбари, скакалци и листни въшки. Веществото е все още малко познато, но в момента се изследва влиянието му върху HIV-вируса. Учените са обнадеждени от постигнатите резултати, но проучванията и тестовете продължават...