От незапомнени времена огнището е било сърцето на българския дом. Около него се събирали членовете на многолюдните патриархални фамилии, за да споделят най-светлите си и тъжни мигове. Най-важното послание, което по-възрастните предавали на своите наследници било пламъкът в него никога да не угасва. Постепенно модерните времена и динамиката на живот измествали встрани патриархалните нрави и бит. В новите жилища камината отстъпила пред съвременните отоплителни уреди и само в по-големите и луксозни къщи продължава изграждането на камини за отопление, които внасят повече уют.
Днес съвременните българи водят много динамичен и напрегнат живот. Затрупани с ежедневните отговорности и проблеми, все повече хора търсят възможност да се отърсят от стреса, да "изпуснат парата" сред природата. Други предпочитат да релаксират, обгърнати от уюта на собствения си дом, в който посрещат близки и приятели. През почти всички сезони, с изключение на зимата, градинското парти е най-удачният вариант за това. И докато през юли зелената зона им осигурява прохлада, то ранните пролетни и късните есенни вечери могат да бъдат доста негостоприемни. Но и този проблем си има решение - изграждане на външна камина в откритата зона за релакс, която не само ще сгрее с топлината си, а ще бъде и перфектният финален щрих, оформящ естетически пространството около жилището.
Търсените ефекти, декоративни и функционални, се постигат със спазването на няколко основни правила. На първо място е стиловото съответствие между камината и екстериорния дизайн. Типът градинска камина, моделът, размерите и видът на материалите за изграждането ѝ трябва да са в пълна хармония със стиловете на жилищната сграда и зелената зона. Масивната камина от сиви огнеупорни тухли или рустикалната камина, изградена от обработени камъни са естетически допълнения към класическите жилищни сгради и градини. Композицията от модерни дом и градина допуска по-голяма свобода и позволява свръх модерни и дори екстравагантни решения.
Мястото, на което ще се изгради камината трябва да е равно и съобразено с посоката и силата на ветровете в региона. Неподходящото местоположение може да доведе до редица еднакво нежелани последици - да отвежда дима към гостите, към жилището или към двора на съседите. От гледна точка на пожарната безопасност, камината с открит огън трябва да е достатъчно отдалечена от леки дървени постройки, дори такива с временен характер. По-високите температури около камината могат да повлияят неблагоприятно върху развитието на по-придирчивите декоративни дървета и храсти. По тази причина тя трябва да се разположи на подходящо отстояние от тях.
В последните години се наложи тенденцията за повишаване на функционалността на външните камини, чрез конструктивни решения, които позволяват те да се използват и за приготвянето на храна. Правилата при изграждането на камината-грил се идентични с тези при декоративната. Различията са по отношение на дизайна, тъй като при камината-барбекю трябва да се предвиди помощен плот, върху който да се разполагат прибори, съдове, заготовки и готовата храна.
Гамата от материали е много широка: тухли, глина, огнеупорни тухли, обработен камък, метал, габиони. Горивната камера може да бъде от метал или зидана. В търговската мрежа се предлагат сглобяеми камини на дърва, както и метални газови. Камините с метална горивна камера и конструкция, изградена от габиони са тотален хит в последните месеци, тъй като се изграждат бързо, не са скъпи и изглеждат атрактивно. Те изглеждат перфектно в едно по-непретенциозна обстановка, но са неподходящи за класически екстериори. Най-ефектни са каменните, особено ако се съчетаят с подходящо осветление.
За разлика от вътрешните камини, градинските не изискват прецизни изчисления и по-сръчните могат да си я изградят сами. Достатъчно е само да са определили правилното ѝ местоположение и да имат ясна визия за типа на конструкцията.
Формата може да бъде класическа - в строги прави линии, формиращи призматичен обем, с полусферичен купол, пирамидални или ъглови. Всичко зависи от фантазията на проектанта и умението му да реализира качествено идеята си.
За да се игнорират капризите на времето е добре да се обмисли вариантът за покрив или пергола в зоната около камината. Мебелите, които ще бъдат разположени в тази зона също трябва да съответстват стилово на цялостната композиция.